مسابقه سرعت انتخابات ریاست جمهوری سرمایه گذاری

مسابقه سرعت: انتخابات ریاست جمهوری سرمایه گذاری بانک مرکزی ساختمان انتخابات پروانه اقتصاد اقتصادی مرکزی بازار ایران

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی منتظر سورپرایز ارزی باشید

بازار ارز که طی چند ماه اخیر دستخوش نوسان بوده و همچنان هم نرخ‌های اوج و اوضاع بی‌ثباتی را تجربه می‌کند، اکنون و با اعلام مدیر جمهور باید منتظر اتفاق‌های تازه و

منتظر سورپرایز ارزی باشید

منتظر سورپرایز ارزی باشید

عبارات مهم : بازار

بازار ارز که طی چند ماه اخیر دستخوش نوسان بوده و همچنان هم قیمت های اوج و اوضاع بی ثباتی را تجربه می کند، اکنون و با اعلام مدیر جمهور باید منتظر اتفاق های تازه و مثبتی باشد. روحانی وعده اعلام تصمیم هایی جهت کنترل نوسان ارزی را داده هست.

به گزارش ایسنا، بازار ارز دوران نسبتا متفاوتی را در ماه های اخیر پشت سرگذاشته هست. نوسانی که موجب رشد ۱۰۰۰ تومانی قیمت دلار در کمتر از پنج ماه شده است و درصد بالایی از این زیاد کردن قیمت در مدتی کوتاه اتفاق افتاده هست. در این مدت تحلیل های متفاوتی از سوی کارشناسان، فعالان اقتصادی و البته فعالان بازار ارز راجع به چرایی گرانی دلار مطرح شد؛ از کسری بودجه قوه مجریه جهت تامین منابع گرفته تا تقاضای فصلی، فعالیت دلالان تا حرکت سپرده های بانکی و نقدینگی آزاد شده است از موسسات غیرمجاز به سمت بازار ارز.

رئیس کل بانک مرکزی نیز به تازگی جریان بازار ارز را مورد تحلیل قرار داد و گفت که شاخص های اقصادی به خاص تورم و رشد اقتصادی در اوضاع مناسبی واقع شده است است و این عوامل غیر اقتصادی هستند که موجب نوسان در بازار ارز شده است هست؛ در عین حال که همواره تلاش بانک مرکزی هدایت قیمت ارز در مسیری منطبق با متغیرهای بنیادین اقتصاد است.

منتظر سورپرایز ارزی باشید

جدا از هرعاملی که موجب بهم ریختگی بازار شد، نحوه ورود بانک مرکزی و کنترل بازار می توانست مانع از نوسان زیاد وکنترل قیمت ها شود؛ با این حال بانک مرکزی با وجود اینکه همواره اعلام کرده در حال تلاش جهت کنترل بازار ارز و تعدیل قیمت ها است ولی هیچ گاه نحوه اعمال سیاست خود را در این مدت به طور براق اعلام نکرد، در عین حال که روند زیاد کردن قیمت دلار خود را پررنگ تر از تعدیل آن نشان داد.

تازه ترین بیانات مدیر جمهوری در نشستی که روز گذشته (سه شنبه) با خبرنگاران داشت در کنار وعده جهت بهترشدن شرایط ارزی در آینده، از این حکایت داشت که تصمیماتی جهت کنترل نوسانات ارز گرفته شده است هست. روحانی به شرح تصمیمات ارزی جهت کنترل نوسان اشاره نکرد ولی گفت که بخشی از آن را مدیر بانک مرکزی اعلام کرده یا قرار است که کند. با این اعلام مدیر جمهور باید در انتظار اعمال سیاست های تازه ای جهت کنترل بازار و تعدیل قیمت در روزهای آینده بود.

بازار ارز که طی چند ماه اخیر دستخوش نوسان بوده و همچنان هم نرخ‌های اوج و اوضاع بی‌ثباتی را تجربه می‌کند، اکنون و با اعلام مدیر جمهور باید منتظر اتفاق‌های تازه و

رئیس جمهوری البته بیانات دیگری هم داشت و بار دیگر به صراحت گرانی ارز جهت تامین کسری بودجه را رد کرد و گفت که “این عنوان که بعضی ها می گویند خود دولت ارز را گران کرده است در صورتی صحیح است که دولت کسری بودجه داشته باشد، در حالی که دولت امسال کسری بودجه ندارد. “

اما در جریان صحبت های روز گذشته مدیر جمهور در مورد تصمیات ارزی، مروری بر جریان بازار قبل و بعد از نشست خبری وی نشان می دهد که در روز دوشنبه قیمت ها کاهشی بود؛ به طوری که قیمت دلار که تا ۴۸۰۰ تومان هم پیش رفته بود تا ۴۷۰۰ و حتی ۴۶۹۰ نیز عقب گرد داشت. فعالان بازار اعلام کردند که در روز دوشنبه عرضه ارز با حجم بالایی در بازار انجام شده است و در تعدیل قیمت موثر بوده است ولی از اوخر عصر دیروز بار دیگر قیمت رو به رشد حرکت کرد و دلار حتی ۴۷۲۰ تومان هم معامله شد. جهت امروز هم که بازار روندی افزایشی داشته و آخرین قیمت ها نشان از معامله دلار تا ۴۷۸۰ تومان دارد. به نظر می رسد بازار منتظر تصمیمات تازه است تا به اوضاع با ثبات برسد.

منتظر سورپرایز ارزی باشید

واژه های کلیدی: بازار | مرکزی | نوسان | کنترل | اقتصادی | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz