مسابقه سرعت انتخابات ریاست جمهوری سرمایه گذاری

مسابقه سرعت: انتخابات ریاست جمهوری سرمایه گذاری بانک مرکزی ساختمان انتخابات پروانه اقتصاد اقتصادی مرکزی بازار ایران

گت بلاگز اخبار فرهنگی و هنری کارگردانی که ناچار به انصراف از جشنواره فجر شد

حسین کیانی از رویت و استماع نامه‌ای از سوی نهادی غیرفرهنگی و خارج از مجموعه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی خبر داد که در آن به صراحت بیان شده است است نمایش «روز عقی

کارگردانی که ناچار به انصراف از جشنواره فجر شد

کارگردانی که ناچار به انصراف از جشنواره فجر شد

عبارات مهم : تئاتر

حسین کیانی از رویت و استماع نامه ای از سوی نهادی غیرفرهنگی و خارج از مجموعه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی خبر داد که در آن به صراحت بیان شده است است نمایش «روز عقیم»، حق اجرا در جشنواره تئاتر فجر را ندارد.

به گزارش خبرآنلاین، «روز عقیم» به نویسندگی و کارگردانی حسین کیانی که تابستان امسال در تئاتر باران روی صحنه رفت یکی از ۳۹ نمایشی بود که در بخش مرور سی وششمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر به دبیری فرهاد مهندس پور پذیرفته شده است بود، ولی در حالی که تنها ۱۸ روز تا شروع جشنواره مانده، کیانی در نامه ای سرگشاده از دعوت شدن به شورای نظارت مرکز هنرهای نمایشی خبر داد و از جلسه ای گفت که طی آن نامه ای از نهادی غیرفرهنگی و خارج از مجموعه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به سمع و نظر او رسیده است که در آن به صراحت گفته شده است نمایش «روز عقیم» حق اجرا در جشنواره تئاتر فجر را ندارد.

در پی این اتفاق کیانی در نامه ای سرگشاده با عنوان «روزگار عقیم» نوشته است:

«جنابِ آقای وزیر محترم فرهنگ و ارشاد، جنابِ آقای معاونت هنری وزارت محترم فرهنگ و ارشاد، جناب آقای مهدی شفیعی؛ مدیر محترم اداره کل هنرهای نمایشی و جنابِ استاد فرهاد مهندس پور؛ دبیر محترمِ ۳۶ امین جشنواره بین المللی تئاتر فجر.

این جانب حسین کیانی، نمایشنامه نویس و کارگردان تئاترِ کشور عزیزمان ایران از حضور در جشنواره فجر و اجرای نمایشِ «روز عقیم» با وجودِ پذیرفته شدنِ این نمایش به وسیله ۷۰ کارشناسِ محترم در تمامی زمینه های حرفه ای تئاتر، انصراف داده و از درخواستِ حضور در جشنواره نیز اظهارِ ندامت و پشیمانی می کنم. باشد که بعد از این به همان منوالِ پیشینِ خود بازگشته و از سایه جشنواره تئاترِ فجر هم گریزان شوم.

اما دلایل این انصراف و اظهارِ پشیمانی به جهت ثبت در گوشه کوچکی از سرگذشتِ تلخ و غمبارِ تئاترِ ایرانی و اجتماعی، زمینه اش به وسیله شورای محترمِ نظارت و ارزشیابیِ اداره کل هنرهای نمایشی فراهم شد. زمینه ای که از همان روزهای پیش از اجرای نمایش «روز عقیم» و روزهای اجرا فراهم شده است بود. چندین مرتبه بازبینی پیش و بعد از شروع اجرا، بحث و جدلِ مفصلی که با کارشناسان محترم آن شورا داشتم و بازبینی های نامحسوسی که تا پایانِ اجرا انجام شد باید من را به این آگاهی دلالت می کرد که نمی باید این نمایش را جهت حضور در جشنواره فجر که حساسیت هایی صد چندان دارد، پیشنهاد می دادم. آری ایراد و تقصیر از خودِ من بود که اگر نبود حالا شورای محترم نظارت مجبور نبود بعد از اعلام نهایی اسامی نمایش های راه یافته به جشنواره و در آستانه شروع آن، کارگردان را به جلسه ای خاص دعوت کنند به صرفِ چای و خوانشِ نامه ای که از نهادی غیرفرهنگی و خارج از مجموعه وزارت فرهنگ و ارشاد به دستشان رسیده هست. نامه ای که به صراحت بیان می کند که نمایش «روز عقیم»، حق اجرا در جشنواره را ندارد و کارگردان حقِ حضور در جشنواره را.

محل صدور و شخص صادرکننده این نامه به من گفته نشد و جهت من هم چندان اهمیتی نداشت که بدانم ولی آن چه در آن جلسه و بعد از آن برایم اهمیت یافت اول گسترش دامنه دخالت نهادهای غیرفرهنگی و غیرپاسخگو در تصمیم گیری های نهادهای فرهنگی و دوم تحت تاثیر بودن و مرعوب شدن و سرتسلیم فرود آوردن مدیران فرهنگی در برابر این نامه ها و توصیه ها و تصمیماتی است که هدفی جز حذفِ تئاتراجتماعی، فرهنگی و منتقد را ندارد.

حقیقتش را بخواهید، بعد از قرائت نامه و استماع آن، یک لحظه دلم به حالِ همه فرهنگ و هنرمان سوخت و قلبم به درد آمد. من و نمایشم در برابر عظمت و بزرگی فرهنگ سازان اصیل و حقیقی این سرزمین و سترگی آثارشان هیچ نیستیم و در شمار نمی آییم. این انصراف، نه چیزی از من می کاهد و نه چیزی از جشنواره تئاتر فجر. این انصراف که هدفِ دلخواهِ آن نامه است و باعث خرسندی شورای نظارت و احتمالا مدیر اداره کل مرکز هنرهای نمایشی خواهد شد، تنها یک توصیه تکان دهنده را در بردارد و آن توصیه جز این نیست که صدای پای انصراف از آفرینش های هنری و فرهنگی اصیل و تئاترهای پرسشگر و منتقد و تفکرانگیز به وسیله هنرمندانِ مستقل و پرسش مند به گوش می رسد و هر دَم این صدا زیاد و زیاد می شود.

یقین دارم که این صدا بسیار خوش آیندِ صادرکنندگان همان دست نامه ها و کسانی است که هنر را وابسته و ذلیل و تحت انقیادِ افکارِ محدود خود می خواهند ولی معدود هنرمندانِ مستقل و صاحب درد باقی مانده تصمیم دارند چه واکنشی در برابر این صدای دهشتناک نشان دهند؟ آیا صدای این انصراف شنیده می شود؟ آیا روزی فرا خواهد رسید که هیچ محصول هنری تولید نشود مگر تحتِ مواظبت و نظارتِ همان نهادهای غیرفرهنگی؟ پاسخِ این پرسش ها هر چه باشد، مسئولیت گریزی و تسلیم پذیری بی قید و شرط دستگاه های تصمیم ساز فرهنگی را توجیه نخواهد کرد. هر چند هنرمندانِ اصیل و اندیشه مند خیلی وقت است که جهت پیشرفت و رونق و گسترش هنرشان، دل از مدیران بُریده اند و چشم امید به سویی مبهم دوخته اند.

حسین کیانی. نمایشنامه نویس و کارگردان تئاترایران.

۱۰ دیماه۱۳۹۶»

کارگردانی که ناچار به انصراف از جشنواره فجر شد

واژه های کلیدی: تئاتر | فرهنگ | نمایش | انصراف | جشنواره | حسین کیانی | نمایشنامه | اخبار فرهنگی و هنری

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz