مسابقه سرعت انتخابات ریاست جمهوری سرمایه گذاری

مسابقه سرعت: انتخابات ریاست جمهوری سرمایه گذاری بانک مرکزی ساختمان انتخابات پروانه اقتصاد اقتصادی مرکزی بازار ایران

گت بلاگز وب‌گردی بازار مسکن منتظر افت هیجان انتخابات

بازار مسکن که پیش‌بینی می‌شد در امسال وارد فاز پیش رونق شود، تحت تاثیر فضای انتخاباتی دچار افت معاملات شده است هست. با این حال کارشناسان پیش‌بینی می

بازار مسکن منتظر افت هیجان انتخابات

به گزارش گروه وبگردی گروه تحریریه سایت جوان، کم کردن پروانه های ساختمانی و سپس رشد تدریجی صدور پروانه که مقدمه ای جهت رونق هست، نزدیک شدن قیمت مسکن به کف، زیاد کردن توان متقاضیان مصرفی در پی کم کردن چهار ساله قیمت مسکن، اوج رفتن تسهیلات مسکن تا سقف ۱۶۰ میلیون تومان، زیاد کردن قیمت و صادرات نفت، جابجایی نهایی متقاضیان مسکن مهر و انتظار زیاد کردن بازده سرمایه در بخش مسکن عواملی است که آینده نگری ورود مسکن به دوره پیش رونق را محتمل کرده هست. هرچند این بازار با مسئله مازاد ۴.۶ میلیون مسکن در کشور و ۴۹۰ هزار واحد مسکونی خالی در پایتخت کشور عزیزمان ایران مواجه هست.

عبارات مهم : انتخابات ریاست جمهوری – سرمایه گذاری
با وجود عملکرد منفی بخش ساختمان در ۹ ماهه امسال، تعداد پروانه های ساختمانی صادر شده است و نیز زیربنای مندرج در پروانه های ساختمانی نشان از آمادگی جهت تحرک بازار مسکن هست.

بر اساس اعلام بانک مرکزی، در ۹ ماهه ابتدای سال ۱۳۹۴ بالغ بر ۷۲.۱ هزار فقره پروانه ساختمانی در شهرداری های سراسر کشور صادر شد در حالی که این رقم در سال ۱۳۹۵ به ۷۷.۷ هزار فقره رسید که رشد ۷.۷ درصدی را نشان می دهد.

رییس انجمن انبوه سازان استان پایتخت کشور عزیزمان ایران با بیان این آینده نگری که بازار مسکن بعد از انتخابات وارد فاز پیش رونق می شود افزود: دولت در امسال جهت رونق بخشی به اقتصاد، در سیاستهای قبلی تجدیدنظر می کند و اصراری بر تک رقمی بودن قیمت تورم نخواهد داشت. جهت رونق بخشی در اقتصاد کلان هم باید از بخش مسکن شروع کند؛ لیکن به علت وابستگی صنایع داخلی به بخش مسکن، اگر این بخش تقویت شود می تواند مقدمه ای جهت رونق بخشی به اقتصاد باشد.

از سوی دیگر سرمایه گذاری و بنگاه داری بانک ها در حوزه مسکن در شرایطی رقم خورد که طبق قانون برطرف موانع تولید مسابقه پذیر، این اقدام آنها ممنوع هست. مهرداد لاهوتی ـ نمایندده مجلس ـ در این زمینه می گوید: بانک ها طبق این قانون فقط اجازه دارند ۴۰ درصد اموال و دارایی های خود را نگهداری کنند و ۶۰ درصد بقیه را باید واگذار کنند. واگذاری اموال و دارایی بانک ها باید به مرور انجام شود، این قید قانونگذار مشمول بر املاک مصادره وام گیرندگانی که نتونسته اند بدهی خود را تسویه کنند و ملک ارزش به وسیله بانک ها مصادره شده است است هم می شود.

بر اساس اعلام بانک مرکزی، رشد اقتصادی کشور در ۹ ماهه ابتدای سال گذشته ۱۱.۶ درصد اعلام شد که عمده آن مربوط به نفت با مثبت ۶۵.۴ درصد بوده هست. ولی ارزش سرمایه گذاری بخش شخصی در ساختمان مناطق شهری به قیمت های جاری طی نه ماهه نسبت به دوره مشابه سال قبل ۱۳۹۴ بالغ بر ۱۴.۳ درصد کم کردن دارد. این در حالی است که قیمت رشد ارزش افزوده ساختمان بخش شخصی حدود منفی ۱۹.۱ درصد برآورد شده است هست. در نهایت با در نظر گرفتن ارزش افزوده ساختمان دولتی قیمت رشد به بخش ساختمان حدود منفی ۱۷.۱ درصد برآورد شد که پایین ترین رشد در میان بخشهای اقتصادی بود.

آمارها نشان می دهد فصل بهار سال قبل بدترین اوضاع مسکن با رشد منفی ۲۷.۴ درصد بوده، به دنبال آن در تابستان اوضاع اصلاح پیدا کرده و رشد تولید ناخالص بخش مسکن به منفی دو درصد رسیده که قرار داشتن در فصل جابه جایی عامل مهم آن بوده هست. سپس در پاییز مجددا بخش ساختمان دچار افت شده است و رشد منفی ۲۵.۴ را ثبت کرده هست.

تنها اتفاق قابل اتکایی که از نیمه دوم سال ۱۳۹۵ در بازار مسکن رخ داد این بود که قیمت رشد قیمت مسکن شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران با قیمت تورم مقداری به حالت تعادل رسید و سرعت افت قیمت مسکن کم کردن یافت. تا جایی که در بهمن ماه میانگین قیمت مسکن شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران ۴.۵ میلیون تومان بود که نسبت به ماه مشابه سال قبل ۷.۶ درصد رشد نشان داد؛ رشدی که رییس اتحادیه املاک آن را قبول ندارد و می گوید مسکن در امسال بیش از چهار درصد زیاد کردن قیمت را تجربه نکرده هست.

البته اگر شاخص محاسبه قیمت تورم به وسیله بانک مرکزی را ملاک قرار دهیم زیاد کردن رسمی ۷.۶ درصدی قیمت مسکن به مفهوم آن است که این قیمت هنوز افت قیمت را تجربه می کند؛ آیا که تورم نقطه به نقطه در بهمن ماه سال قبل ۱۰.۶ درصد اعلام شده است هست.

با این حال دبیر کانون انبوه سازان نسبت به بازار مسکن در سال ۱۳۹۶ خوشبین هست. پورحاجت در این زمینه بیان می کند: در سال ۹۵ حجم نقدینگی دولت که به واسطه مبادلات نفتی زیاد کردن داشته هست، بر روی هدفگذاری های اقتصادی تأثیرگذاری خواهد داشت و آینده نگری می کنیم این امر در سال ۹۶، باعث رونق بازار مسکن شود.

همچنین حسام عقبایی رییس اتحادیه مشاوران املاک می گوید: نیمه دوم سال ۱۳۹۶ آخر رکود مسکن خواهد بود. البته آینده نگری ما این بود که بخش مسکن در نیمه دوم سال ۱۳۹۵ از رونق برخوردار باشد ولی لازمه اش اصلاح سیاست های پولی و بانکی بود که انجام نشد. اگر این اتفاق در امسال بیفتد شروع رونق مسکن هست. با این وجود به علت اینکه اردیبهشت ماه انتخابات ریاست جمهوری را داریم، آخرهای شهریورماه دوره پیش رونق مسکن خواهد بود و نیمه دوم امسال رونق می گیرد.

منبع:ایسنا

انتهای پیام/

واژه های کلیدی: انتخابات ریاست جمهوری | سرمایه گذاری | بانک مرکزی | ساختمان | انتخابات | پروانه | اقتصاد | اقتصادی | مرکزی | بازار | ایران

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz